· 

16 XI - DZIEŃ WALKI Z PALENIEM

Papierosy są jednym z najbardziej destrukcyjnych nałogów. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.

Stopień szkodliwości palenia tytoniu zależy przede wszystkim od wieku palacza, od indywidualnych cech jego organizmu oraz od liczby i jakości wypalanych papierosów. Nałogowe palenie osłabia czynności narządów zmysłów - wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Osłabia potencję. Rakotwórcze smoły tytoniowe, których w dymie tytoniowym znajduje się 13-ście postaci związków, zagrażają całemu organizmowi, a najbardziej płucom i górnym drogom oddechowym. Najniebezpieczniejszy z tych substancji jest benzopiren. Związek pomiędzy rakiem płuc i oskrzeli a paleniem tytoniu jest obecnie w medycynie - w świetle badań przeprowadzonych z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia - bezspornie udowodniony.

Szkolne koło PCK w związku z przypadającym w tym roku na dzień 16 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia zorganizowało konkurs na plakat pod hasłem "16XI - Dzień Walki z Paleniem".
Wszystkie klasy oddały plakat - dziękujemy.Wyniki konkursu zostały przekazane opiekunom Samorządu Uczniowskiego.

                                                                                     opiekun Szkolnego Koła PCK

                                                                                     Bogumiła Nycz