Tydzień Języka Ojczystego

Od 26 lutego do 2 marca 2018 r. w naszej szkole został zorganizowany Tydzień Języka Ojczystego.

Już pierwszego dnia na schodach pojawiły się kolorowe kartki z wyrazami, które często wypowiadamy a rzadziej piszemy. W kolejnym dniu pojawiły się kartki z humorem szkolnym. Okazało się, że nie zawsze w sposób precyzyjny przelewamy nasze myśli na papier. Chyba jednak łatwiej jest mówić!

W środę do naszej zabawy dołączyli pierwszoklasiści. Nasi milusińscy zmierzyli się z ortografią. Wykazali się świetną znajomością postaci bajkowych i muzyki filmowej.

W czwartek natomiast to uczniowie klas starszych popisywali się znajomością reguł ortograficznych.

Konkurs cieszył się ogromną popularnością, gdyż za prawidłową odpowiedź, uczestnik otrzymywał słodką nagrodę.

Podsumowanie odbyło się w czasie piątkowego apelu. Ochotnicy z klas wzięli udział w konkursie. Każdy musiał odpowiedzieć na pytanie, jak należy napisać poprawnie wyrazy, zmierzyć się z błędami językowymi i je poprawić, a także przedstawić współczesne znaczenie związków frazeologicznych.       Ostatnim zadanie było przeczytanie łamańców językowych, np. „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”.

Poziom był bardzo wyrównany, dlatego wszystkim uczestnikom przyznano ex aequo tytuł Mistrza Znajomości Języka Polskiego.

Zostali nimi – wg klas:               Weronika Hamerlak z kl. 2a

Natalia Zagata z kl. 2b

Szymek Majdak z kl. 2s

Dawid Szkorupa z kl. 3a

Apel zakończyła prezentacja przypominająca wiadomości związane z naszym językiem.

Organizatorki :

Natalia Baron, Wiktoria Góra, Sandra Herok, Natalia Kamieńska, Paulina Szwed, Paulina Zuber

oraz opiekunka Halina Krupnik