100 lat codzienności Polski

100 lat codzienności Polski to projekt edukacyjno-animacyjny, który da dzieciom i młodzieży okazję do refleksji na temat własnej kultury i tożsamości dzięki kontaktowi z fotografią historyczną.

Projekt opiera się na prostym pomyśle listu w butelce: kartek pocztowych z indywidualnymi wiadomościami napisanymi przez młodych ludzi do losowo wybranych nieznajomych. Na pocztówkach znajduje się osiem archiwalnych zdjęć z różnych okresów historii Polski, wszystkie dotyczą życia codziennego. Zdjęcia nie skupiają się na ważnych wydarzeniach historycznych czy oficjalnych uroczystościach. Pokazują Polskę codzienną – taką, w której kolejne pokolenia uczyły się, odpoczywały, pracowały.

Uczniowie stworzą własne teksty inspirowane zaproponowanymi przez Fundację fotografiami. Następnie będą rozsyłać je w formie pocztówek do przedstawicieli krajowych i lokalnych instytucji oraz losowo wybranych adresatów, licząc na odpowiedź zwrotną.