· 

DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA-- MARATON PISANIA LISTÓW

6 grudnia 2018  w godz. 10.30-16.30   sala 14

 

Z okazji Dnia praw człowieka organizujemy po raz dziewiąty w naszej szkole Maraton Pisania Listów.

 

Maraton jest międzynarodową akcją organizowaną przez Amnesty International, która ma na celu ratowanie i wspieranie więźniów sumienia. Więzień sumienia to osoba , która jest prześladowana  lub przetrzymywana w więzieniu za swoje poglądy polityczne. Akcja polega na napisaniu ręcznie listu do władz , w którym domagamy się uwolnienia naszych bohaterów. Okazuje się , że około 50% przypadków odnosi sukces. Na przykład , w ubiegłym roku pisaliśmy do Czadu w Afryce, w sprawie Mahadina, przetrzymywanego od lat  w więzieniu. W tym roku został uwolniony i wszelkie zarzuty przeciwko niemu zostały usunięte.

 

W tym roku piszemy do Brazylii. Marielle Franco, działaczka na rzecz praw człowieka, została zamordowana przez policję w marcu 2018 . Domagamy się śledztwa w tej sprawie oraz zapewnienia bezpieczeństwa innym działaczom na rzecz praw człowieka.

 

Drugą postacią, w sprawie której będziemy pisać, jest Nonhle Mbuthuma z RPA. Firmy wydobywające tytan chcą usunąć społeczność ludzi z ich ziem, zabrać ich domy i środki utrzymania. Nonhle sprzeciwia się temu i w związku z tym jej życie jest zagrożone. Domagamy się zapewnienia jej bezpieczeństwa.

 

Zapraszamy wszystkich do udziału  w akcji. Twój list może mieć znaczenie.

 

 

 

Monika Ryrych