· 

Świąteczna wymiana kartek

Historia kartek świątecznych sięga bardzo daleko, bo aż dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie. Jednak pierwszą oficjalną kartkę wysłano z Anglii.

 

 Pod koniec 1840 roku kartki świąteczne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, ale były bardzo drogie i większość ludzi nie mogła sobie pozwolić na ich zakup. Dopiero Louis Prang – niemiecki drukarz rozpoczął masową produkcję kartek w USA. Na początku XX wieku zwyczaj ten rozprzestrzenił się także w całej Europie, a stał się szczególnie popularny w Niemczech.

Choć dziś wiele informacji przesyłanych jest przez Internet, tradycyjne, papierowe kartki wysyłamy nadal chętnie. Wyrażamy tym szacunek i pamięć oraz czcimy tradycję Bożego Narodzenia.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 8 c wzięli udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych. Uczniowie własnoręcznie wykonali kartki dowolną metodą oraz napisali życzenia w języku niemieckim.

Zostały one wysłane do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie oraz Szkoły Podstawowej nr  2 w Jaworzu.

W połowie grudnia dotarło do nas także wiele kartek z życzeniami świątecznymi. Wymiana kartek bożonarodzeniowych pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych oraz nawiązanie nowych znajomości.