· 

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO

Janusz Kusociński urodził się 15 stycznia 1907 roku – zmarł 21 czerwca 1940 roku rozstrzelany przez Niemców podczas II wojny światowej.

Janusz Kusociński - mistrz olimpijski, sportowiec i wielki patriota.

Sportem, a dokładnie palantem zainteresował małego, żywego jak iskra chłopca, starszy brat Tadeusz. W szkole ogrodniczej, do której uczęszczał, Kusociński założył z kolegami klub sportowy o nazwie Pretoria. Chłopcy grali głównie w piłkę nożną. Jako 17-latek Kusociński został członkiem warszawskiego klubu Sarmata. Z lekkoatletyką, tj. bieganiem, zetknął się przypadkiem. W drużynie Sarmaty brakowało zawodnika. Poproszono go, by wziął udział w biegu na 800 m. Kusociński stanął na starcie i wygrał. W Sarmacie spotkał estońskiego mistrza dziesięcioboju Aleksandra Klumberga, który - widząc talent młodego biegacza - został jego trenerem, a potem konsultantem, gdy Kusociński postanowił trenować samodzielnie.

Sukcesy sportowe Kusocińskiego

Od 1928 r. Kusociński był zawodnikiem Warszawianki (do 1939 r.). Pierwszy tytuł mistrza Polski zdobył 8 września 1928 r. na Agrykoli, zwyciężając w biegu na 5 000, w czasie 15.41. Poprawił rekord ówczesnej gwiazdy polskiej lekkiej atletyki Alfreda Freyera o 13 sekund.

Ogółem zdobył 10 tytułów mistrzowskich, na dystansach od 800 do 10 000 m. 25 razy ustanawiał rekordy Polski, ale marzeniem Kusocińskiego było pobicie rekordów świata Paavo Nurmiego i pokonanie legendarnego Fina na bieżni.

Pierwszy cel osiągnął 19 czerwca 1932 r. w Antwerpii, wymazując z tabel rekord świata Nurmiego na dystansie 3000 m. Rekord Polaka to czas 8.18,8. W roku olimpijskim był to sygnał dla Fina, że musi liczyć się z upartym Polakiem.

31 lipca 1932 r., w niedzielę, na bieżni stadionu Coliseum w Los Angeles, Janusz Kusociński pokonał koalicję fińskich długodystansowców. Dystans 10 000 m pokonał w czasie rekordu olimpijskiego - 30.11,4 i zdobył złoty medal igrzysk.

Od 1954 r. roku rozgrywane są w Warszawie zawody ku czci sportowca i patrioty - Memoriał Janusza Kusocińskiego, a od 1957 r. przyznawana jest Nagroda Kusocińskiego.

Nasza szkoła w styczniu upamiętniła postać Patrona szkoły Janusza Kusocińskiego poprzez realizowanie zadań np.: wykonanie gazetek w klasach i gazetki przy wejściu do szkoły, Samorząd Uczniowski wykonał gazetkę i wystawę prac o Patronie wykonanych przez uczniów. W święcie szkoły udział wzięły grupy przedszkolaków Sówki i Biedronki, które układały puzzle o Januszu Kusocińskim oraz pokolorowały kolorowanki.

Klasa 4a z wychowawczynią nagrała apel o Patronie.

Zapraszamy do jego obejrzenia.

Odbył się także konkurs z wiedzy o Januszu Kusocińskim, w którym udział wzięły klasa 3, 4 i 5. Wszystkie drużyny wykazały się niezwykłą wiedzą o Patronie, ale ostatecznie wygrała drużyna z klasy 3.

 

Klasa 4a z wychowawczynią

Bogumiłą Nycz