· 

V edycja programu "Zdolni z Czechowic - Dziedzic miasta z zapałem"

Nasza szkoła przystąpiła do udziału w V edycji programu "Zdolni z Czechowic - Dziedzic miasta z zapałem", którego partnerem jest Grupa Lotos. Uczennica klasy 5A Lena Soszka realizuje projekt z zakresu nauk przyrodniczych "Mrówki - mali inżynierowie środowiska". Głównym celem projektu jest stworzenie formikarium czyli sztucznego mrowiska z hodowlą mrówek z gatunku Lasius niger, naszego rodzimego, jednego z najpospolitszych gatunków w Europie. Kilkumiesięczny czas trwania projektu przenosi nas w fascynujący świat tych malutkich owadów.

Dlaczego mrówki? - otóż uważamy, że są niesłychanie pożyteczne. Systematyczne dbanie oraz obserwacja rozwijającej się koloni a także wiedza zdobyta podczas zajęć pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie jaka jest rola mrówek w przyrodzie?. 

Dwumetrowy ssak i malutki bezkręgowiec - kolejne pytanie to czy można porównać świat ludzi i mrówek. Okazuje się, że tak. Mrówki to owady tworzące społeczeństwo podobnie jak ludzie, opiekują się swoim potomstwem, prowadzą wojny, budują imperia. Nie obce im stosowanie złożonych strategii rozwiązywania problemów oraz przetwarzania informacji.

Do celów projektu został stworzony blog, na którym na bieżąco będziemy dokumentować nasze postępy.

I. Szempruch