· 

ZDROWIE NA TALERZU

Wszyscy wiemy jak ważny jest zdrowy posiłek. Stosowanie na co dzień zasad racjonalnego żywienia w znacznym stopniu wpływa na właściwy rozwój fizyczny i psychiczny oraz zwiększa-odporność na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiska. Wadliwe żywienie wpływa ujemnie na nasze zdrowie.

"Kto jada truskawki - nie miewa czkawki!

Kto chrupie ogórki - szybko zjeżdża z górki!"

Na lekcjach techniki uczniowie klasy 6 poznali składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, poznali i utrwalili dobre  nawyki dotyczące odżywiania się.

Po zapoznaniu się z „tajnikami” prawidłowego odżywiania zadaniem uczniów było przygotowanie zdrowego posiłku. Jedni przygotowali kanapki, inni sałatkę owocową czy sałatkę jarzynową. Na szkolnym stole swoje miejsce znalazło także danie zwane carpaccio z buraków z serem i rukolą.

Carpaccio – danie kuchni włoskiej z surowego mięsa serwowane zazwyczaj jako przystawka. Obecnie nazwą carpaccio w rozszerzonym znaczeniu często określa się jakiekolwiek cienko pokrojone mięso, ryby, warzywa (przeważnie zaprawione cytryną lub octem, oliwą, solą i pieprzem), a nawet owoce (np. deser waniliowy z gruszkami).

W trakcie przygotowania posiłku uczniowie utrwalali przyswojone informacje, a także świetnie się bawili.

Wszystko było smaczne!! Byłam, widziałam i próbowałam.

nauczyciel techniki  Bogumiła Nycz